נשיא המדינה ראובן ריבלין, העניק אתמול, רביעי, ד' בכסלו, 22 בנובמבר, את "אות הנשיא לחינוך לשותפות" לשנת תשע"ז 2016/17, ‏במסגרת כנס "תקווה ישראלית בחינוך" שהתקיים בבית הנשיא. לצד האות המוענק לבתי הספר זו השנה השלישית, הוענק לראשונה אות גם לרשויות מקומיות המובילות בעשייתן למען ביסוס החינוך לשותפות בין המגזרים השונים בחברה הישראלית.

"תקווה ‏ישראלית בחינוך" בהובלת בית הנשיא ובשותפות עם משרד החינוך ופורום דב לאוטמן למדיניות החינוך נועדה לעודד ולטפח מנהיגות חינוכית מחויבת לחינוך לשותפות, להרחיב ולהעמיק את שיתופי הפעולה בין מנהלים ‏ממגזרים שונים ואנשי חינוך וחברה מובילים, ‏ולהעלות את החשיבות שבחינוך לשותפות לסדר היום הציבורי. מודל הלימוד המשותף שמקורו בצפון אירלנד מיושם היום גם בישראל בכמה אזורים בהובלת מט״ח ובשותפות עם משרד החינוך.

ארנה פרידמן, מנהלת תיכון "רבין" : אני מעריכה את נימוקי הועדה שמצאה אותנו, צוות חינוכי, הורים ותלמידים, ראויים לאות הנשיא לתקווה ישראלית.

"בית הספר הוכיח במעשיו כי אינו נרתע לצאת מאזור הנוחות שלו והוביל תכנית מקיפה לחשיפה לכלל הקבוצות בחברה הישראלית והיכרות עמה. תכנית עבודה של בית הספר בתחום החינוך לשותפות מעידה על ראיה אסטרטגית מעמיקה וחדשנית שראוי שתשמש דוגמא לבתי ספר נוספים".
לצד השמחה על ההוקרה המשמעותית לה זכינו, אני מייחלת ליום שלא יהיה צורך יותר במתן אותות מעין אלו. מייחלת שהחיים המשותפים יהיו חלק משגרת חיינו. שנעשה כולנו את הנדרש להכיר, לכבד ובעיקר שנלמד להיות שונים אבל ביחד.
אני אופטימית. אני מזהה את הפתיחות בין המגזרים השונים, את הרצון לשיתופי פעולה ואת השאיפה לקחת חלק פעיל בהווייה הישראלית.
שלושה תלמידים אור גבו, גולן לין ונדב גולוס זכו להגיע לטקס. הם זכו בשל מעורבותם החברתית הגבוהה ובשל יוזמתם הפעילה והמוכחת לקידום סובלנות ולחינוך ערכי בקרב בני הנוער. העשייה שלהם מתרחשת בבית הספר ובקהילה הקרובה והרחוקה והם מהווים דוגמא ומופת לכולנו.
אני גאה בכל תלמידי בית הספר, הם התקווה הישראלית והעשייה שלהם היא המתנה הטובה למדינה בשנתה השבעים

בטקס נשאו דברים שר החינוך נפתלי בנט, מנהלת אורט מקיף ערבי רמלה רבאב נאסר נציגת בתי הספר הזוכים, ראש המועצה האזורית הגלבוע עובד נור נציג הרשויות הזוכות. מנכ"ל משרד החינוך של צפון אירלנד מארק בייקר, היה מרצה אורח באירוע ושיתף את הקהל ברשמים על המודל הצפון אירי ללימוד משותף.

עוד השתתפו בו מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, יושבי ראש ועדות הבחירה של האות: שלומית עמיחי וד"ר מוחמד עיסאווי (ממלא מקומו של עמרם מצנע שעמד בראש ועדת הרשויות ונבצר ממנו להשתתף באירוע), יו"ר קרן לאוטמן, נועם לאוטמן, ראש עיריית דימונה, בני ביטון, ראש עיריית רמלה, מיכאל וידאל, ראש המועצה המקומית טורעאן, עימאד דחלה, מנהלי אגפי החינוך ברשויות, מנהלי ומורי בתי הספר שעלו לגמר ושזכו, חברי ועדות הבחירה של האות ושותפים של ״תקווה ישראלית בחינוך״.

בתי הספר הזוכים הם: - קרית חינוך ברנקו וייס ע"ש רבין, מזכרת בתיה - בית הספר מוביל תכנית מקיפה לחשיפה לכלל הקבוצות בחברה הישראלית והיכרות עימן. וכן - הרב תחומי עמל ע"ש זינמן דימונה, אורט מקיף ערבי, רמלה, בית הספר היסודי שקד, רעננה.

 "סיפורו של האות הזה הוא סיפורם של מאות אנשי חינוך שמתעקשים לסלול, לא פעם לבדם, דרך לעתיד טוב יותר עבור הילדים והילדות שהם מחנכים", אמר הנשיא בדבריו והוסיף: "זהו סיפורם של מאות אנשי חינוך, שמתעקשים לטפח זרעים של שותפות, כי בעיניהם היא איננה רק עקרון יפה, אלא הכרח לילדים ולילדות הגדלים היום במדינת ישראל."

"כדי שנוכל לשמור על ישראל צומחת ומשגשגת, ערכית וכלכלית, אנחנו נדרשים היום להתמודד עם האתגר האדיר, של צמצום הפערים בין החברה החרדית והערבית לחברה החילונית והדתית. בעניין הזה אני רוצה לחזק את ידיכם, אדוני שר החינוך ומנכ"ל משרד החינוך, על כך שהעמדתם את האתגר הזה בראש סדר העדיפויות שלכם, ולומר: החינוך לשותפות, איננו מטרה נוספת, אלא הוא חלק בלתי נפרד מהדאגה לצמצום הפערים בחברה הישראלית. כדי להביא להשתלבות מהותית של החברה הערבית והחרדית במשק, לא מספיק לדעת מתמטיקה או עברית, צריך גם לדעת 'ישראלית'."

בסיום דבריו בירך הנשיא את הזוכות והזוכים ואמר: "לא נבחרתם על רצון טוב, נבחרתם על עשיה מוכחת. על גשרים שבניתם והקמתם בעמל וביזע. גשרים שבונים אותנו כאומה אחת, חזקה יותר, ערכית וכלכלית. אני מברך אתכם, הזוכים והזוכות, ומודה לכם על המנהיגות שלכם. רק כך יחד ובשותפות נוכל לחדש תקווה ישראלית."

מדברי שר החינוך, נפתלי בנט באירוע: "כשר החינוך אני נחשף לכל המגזרים במדינת ישראל - היום אני אופטימי יותר ממה שהייתי לפני שלוש שנים, ישנה עלייה בכל הפרמטרים." השר הוסיף כי: "עלינו ללכת בדרך של העמקת הזהות המיוחדת של כל קבוצה בפני עצמה ומתוך כבוד הדדי האחד לשני."

 

החלטת ראש המועצה לפני מספר שנים לעודד ולטפח בבתי הספר במושבה עשייה והובלה של לכידות חברתית ושותפות בין המגזרים השונים

הביאה השבוע את בית הנשיא להעניק לתיכון "רבין" את אות הנשיא לתקווה ישראלית בחינוך לשנת 2017.

בשנים האחרונות מקדמת המועצה ומעודדת תכניות לשילוב דתיים וחילוניים במושבה בכלל ובתיכון בפרט והקימה לצידו של התיכון ובשיתוף עימו את תיכון "קשת" במטרה לטפח דיאלוג ושותפות כדי לקרב בין דתיים וחילונים.

במקביל מקדם בית הספר מפגשים עם חלקים נוספים בחברה הישראלית ובהם תלמידים מערי פיתוח ומהמגזר הערבי, תלמידים מגרמניה ועוד.

כזכור , מפגשים אלה נעשים לאורך השנים וכוללים החלפת משלחות, דיאלוגים משותפים בנושא הסכסוך הערבי-ישראלי, מפגשים בין דתיים לחילוניים וחילופי משלחות  עם תלמידי בית הספר "אוגוסטה-ויקטוריה" בעיר התאומה צ'לה,  וקיום סדנאות משותפות, ביקורים משותפים סביב נושא השואה. 

ראש המועצה מאיר דהן: " אני מצדיע למנהלת בית הספר אורנה פרידמן והצוות שלה, לתלמידים ולהורים על הובלת הנושא ברצינות ומתוך אמונה עמוקה, על קיומן של תוכניות לימודים מעולות בנושא ובנייה של דור שלא מפחד לדבר עם אלה שאינם חושבים כמוהו. זו תקווה ישראלית במלוא משמעות המילה ואין לי אלא להריע לצוותי החינוך בכלל ולצוות שלנו בפרט על קבלת האות. האות הזה שייך לכולם."

 קישור לסרטון המציג את בחלק של תיכון רבין בטקס

עוד על אות הנשיא - באתר הממשלה, לחצו כאן

קבלת אות הנשיא לתקוה ישראלית בחינוך   קבלת אות הנשיא לתקוה ישראלית בחינוך
   
 קבלת אות הנשיא לתקוה ישראלית בחינוך  קבלת אות הנשיא לתקוה ישראלית בחינוך
   
 קבלת אות הנשיא לתקוה ישראלית בחינוך  סמל המדינה