גם כתבי גל"צ התעניינו בקורה במושבה לרגל ציון 120 שנה לרב מוהליבר - 

תוכלו להאזין בקישור כאן (לחצו על מילים אלה לעבור לאתר גל"צ) למילים החמות שהורעפו על המושבה,

שימו לב- הקטע מתחיל בדקה ה29:17 של התוכנית.... דלגו לשם.

 

 

מזכרת בתיה ציינה 120 שנה לפטירתו של הרב שמואל מוהליבר זצ"ל,  בשלל אירועים במעמד הרב הראשי לישראל, רב המושבה, ראש המועצה, מפקח מחוז ירושלים באגף לתרבות יהודית ואישי ציבור ותקשורת.

האירועים  התקיימו ביוזמת תרבות יהודית מזכרת בתיה – מרכז הרב מוהליבר, "ציוני דרך" – מרכז סיור ולימוד ובתמיכת המועצה המקומית.

 

מזכרת בתיה ציינה בשבוע שעבר, מיום רביעי ועד שבת, ארבעה ימים ייחודיים בהם התקיימו מגוון פעילויות לרגל מלאת 120 שנה לפטירתו של מי שהיה יוזם הקמת המושבה וראש לחובבי ציון, הרב שמואל מוהליבר זצ"ל. הציבור נענה בהתרגשות להזמנה לפעילויות, ואלפים מתושבי המושבה ומחוצה לה השתתפו בהם. בין האירועים: הופעה של אביתר בנאי, הרצאות, סיורים ושבת ייחודית שבה השתתפו הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, אנשי התקשורת סיוון רהב מאיר וידידה מאיר ועוד.

 

בשבת האחרונה, פרשת "בהעלותך", חל יום הזכרון ה 120 לפטירתו של הרב שמואל מוהליבר זצ"ל, ראש וראשון לחובב ציון, יוזם הקמת המושבה מזכרת בתיה, ומי שרתם את הברון רוטשילד לעזרת היישוב היהודי בארץ ישראל.

לכבוד המאורע, התקיימה במזכרת בתיה סדרת אירועים, בה השתתפו אלפי אנשים, מהמושבה ומחוצה לה.

סדרת האירועים נפתחה ביום רביעי, בערב מרגש לזכר הרב מוהליבר. בפתח הערב, שהתקיים במעמד הרב אריה פרומן, מפקח מחוז ירושלים באגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, נאמרו דברים לזכרו והוקרן סרטון על פעלו.  במרכז הערב עמדה הופעה של אביתר בנאי. הקהל שמילא את האולם שר והתרגש יחד עם אביתר, שרק לאחר שלושה "הדרנים" הצליח להיפרד מהקהל העומד על רגליו ומריע במשך דקות ארוכות.

ביום חמישי, החל משעות הצהריים, התקיימו באתריה ההיסטוריים של מזכרת בתיה סיורים בעקבות דמותו של הרב מוהליבר. מאות תלמידים וכן אנשים פרטיים צעדו ולמדו על אודותיו, בהדרכתם של בית ספר שדה שער הגיא ו"ציוני דרך", מרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה.

אחר הצהריים התקיימה עצרת זכרון ואזכרה על קברו של הרב מוהליבר.

עצמותיו של הרב, שנפטר בשנת תרנ"ח, הועלו לארץ ישראל ונטמנו באדמת  מזכרת בתיה בחודש כסלו תשנ"ב.

עצרת הזיכרון התקיימה בהשתתפות רב המושבה והוגה רעיון העלאת עצמות הרב מוהליבר לארץ, הרב אפרים זלמנוביץ, וראש המועצה, מר מאיר דהן. בעצרת נשאו דברים רבנים ואישי ציבור. בין השאר, ריגשה את הנוכחים הסופרת עמירה הגני, נציגת קיבוץ גן שמואל, אשר סיפרה על מקומו של הרב מוהליבר בחייה ובחיי חבריה לקיבוץ, ועל החיסרון המורגש כיום בדמויות מסוג זה בחברה הישראלית .בין הדוברים היה גם מנכ"ל תנועת "המזרחי" העולמי, הרב דורון פרץ, שסיפר על פעילות התנועה לאור חזונו של הרב מוהליבר, שהיה מייסדה.

ביום שישי בבוקר הגיעו למושבה קבוצות נוספות לסיורים בעקבות דמותו של הרב מוהליבר. סיורים אלה, בהדרכת "ציוני דרך", מרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה, התקיימו בליווי כליזמרים והצגות רחוב.

שיאה של שרשרת האירועים היה ללא ספק בשבת, י"ט בסיון, הוא יום פטירתו של הרב.

בשבת זו התקיימה במזכרת בתיה שבת עיון לזכרו של הרב מוהליבר, תחת הכותרת "שבת חיבת ציון".

האורח המרכזי בשבת זו היה הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו. עוד התארחו במושבה, הרב אלישיב הכהן, הרב דוד מנחם, אנשי התקשורת בני הזוג ידידיה וסיון רהב-מאיר ומקהלת החזנים "בת רון" עם הרב אבי טיילור.

כשעה וחצי לפני כניסת השבת נפתחו אירועי השבת ב"קבלת שבת" מוזיקלית עם המקהלה, אשר התקיימה "ברחובה של עיר", בגינת אגוז, ומשכה אליה ציבור רב ומגוון, שהצטרף למקהלה, בשירה ובריקוד.

תפילות חגיגיות בהובלת המקהלה התקיימו בבתי הכנסת במהלך השבת. "עונג שבת זוגי" עם ידידיה וסיון משך קהל של מאות משתתפים, וכך גם הדרשות והשיעורים שהתקיימו במשך השבת בתשעה בתי כנסת ברחבי המושבה.

בבתי הכנסת נאמרה גם תפילת "אל מלא רחמים" או אשכבה לרב מוהליבר, בהתאם לנוסח התפילה של בית הכנסת. יש לציין, כי בבית הכנסת הגדול במושבה נאמר "יזכור" לרב מוהליבר ולברון רוטשילד, בכל אחד ממועדי השנה בהם נאמרת תפילה זו.

לאחר תפילת מנחה התקיימה סעודה שלישית בהשתתפות המקהלה והרב דוד מנחם. גם לאירוע זה הגיעו מאות תושבים לשמוע את דברי התורה ולהשתתף בשירה. השבת הסתיימה בהבדלה מוזיקלית בהובלת המקהלה והרב אבי טיילור.

כל הפעילות הענפה יצאה אל הפועל ע"י צוות עמותת "מרכז הרב מוהליבר" ובראשו רכז התרבות היהודית, מר דוד דבש וצוות "ציוני דרך" – מרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה (המדרשה למורשת הציונות).

פעילות התרבות היהודית במושבה מתקיימת בתמיכה מלאה ובעידוד פעיל של המועצה המקומית והעומד בראשה, מר מאיר דהן.

עוד יש להודות לשותפים רבים: המועצה הדתית, המרכז הקהילתי "מפגשים", תנועת המזרחי העולמי, מרכז ישיבות בני עקיבא, בית ספר שדה "שער הגיא", קיבוץ גן שמואל, תנועת בני עקיבא בישראל וסניף בני עקיבא המקומי, גבאי בתי הכנסת וכל המתנדבים לסייע בארגן האירועים.

אזכרה 120 למוהליבר